12 Haziran 2012 Salı

RİDLEY SCOTT’IN BİLİMKURGUYA DÖNÜŞÜ VE PROMETHEUS (Film)


    
    Ridley Scott, benim gözümde, isminin tanınmasını sağlayıp gerçek anlamda çıkışını gerçekleştiren bilimkurguya sırtını dönmüş; bir anlamda aslını unutmuş olan önemli bir yönetmendi. (Bakınız: Alien ve Blade Runner ) Ta ki, geçen yıl Prometheus isimli bilimkurgu filmini çekme kararını verene kadar. Acaba kendisinden daha sıkı bilimkurgucu olan ve birkaç yıl önce Avatar filmi ile çok iyi kazanıp iyi bir gövde gösterisi yapan meslekdaşı James Cameron’a imrenmiş ve bilimkurguya dönüş yapmış olabilir mi?
      Prometheus filmi vizyona girip Eskişehir Espark’ta 3 boyutlu olarak filmi seyredince hem Ridley Scott’tan, hem de son filminden bahsetmemek olmazdı.
     İngiliz yönetmen Ridley Scott, 1937 yılında İngiltere’de doğmuş olup halen 74 yaşındadır. Film yönetmenliğine 1977 yılında başlamış olmasına rağmen; ilk önemli çıkışını artık bir bilimkurgu klasiği kabul edilen Alien (1979) ile yapmıştır. İlk defa seyrettiğimde beni gerçekten heyecanlandıran bu gerilim-bilimkurgusunu (scifi thriller) ben de çok beğenmiştim. Yıllar içinde bu filmin de devam filmleri geldi ve bir dörtlü seri oluştu: Alien Quadrilogy. Dört filmlik bu DVD film setini türün meraklılarına öneririm. Özellikle Ridley Scott yönetmenliğindeki ilk film ile James Cameron yönetmenliğindeki Aliens (1986 ) filmleri çok iyidir.
 
PROMETHEUS FİLMİ

    Prometheus filmi, bizi ilk Alien filminin de öncesi zaman olan, 21 nci yüzyılın sonlarına götürüyor. Arkeolojik bir keşif sonrası, üzerinde yaşam olma olasılığı olan bir gezegene 17 kişilik bir ekiple birlikte bir uzay gemisi yola çıkıyor: Geminin ismi: Prometheus. Filme ismini veren Prometheus, mitolojide öteki kardeşleri gibi, tanrısal düzene kafa tutmuş, karşı çıkmış ne var ki öteki kardeşlerinden farklı olarak sonunda insanoğlunu yaratarak ve onlara ateşi (yaratıcılığı, bilimi, uygarlığı) vererek bu düzeni değiştirmeyi başarmıştır. Filmde gemiye ismini veren bu ad ile mitolojideki anlamına göndermelerde bulunuluyor.
      Gemi gezegene indikten sonra gezegenin pek de güvenilir bir yer olmadığı zamanla ortaya çıkıyor. Alien filmini seyredenler hatırlayacaktır: Bu filmde, bir gezegene iniş yapan Nostromo isimli geminin mürettebatı adeta fosilleşmiş bir uzay gemisi ile onun pilotunu görürler, fakat bunun ne olduğunu anlayamazlar. Prometheus, bir anlamda bizi bu bilinmeyen durumun cevabına götürüyor. Film, yer yer 1979 yapımı Alien filmini hatırlatıyor. Elbette bunda, her iki
filmin de yönetmenin Ridley Scott olmasının payı büyük. Dijital efektler çok başarılı, öyle ki filmin sonunda yüzlerce kişiden oluşan dijital efekt ordusunun dakikalarca geçişi vardı. 3 boyut sisteminin yanı sıra ses sistemi de çok başarılıydı. Filmi, en güzel şekilde, 3 boyut sistemi olan bir sinemada seyretmenizi tavsiye ederim. Filmin kadın kahramanlarından doktor Shaw’un ameliyat olma sahnesi nefesleri kesecek türden. 

                                                            Filmin Kısa Fragmanı

    Sonuç olarak Prometheus filmi senaryosundan müziğine, oyunculuklarından özellikle görselliğine kadar başarılı bir film ve izlenmeyi hak ediyor. Şimdiden IMDB’de 7.8 puana ulaşmış durumda olması da bunu gösteriyor. Üstelik insanlığın kökenine dair biraz felsefi bir açılımda bulunurken, biraz da Erich von Daniken'in 1970'li yıllarda "Tanrıların Arabaları" kitabıyla kökenlerimize dair şaşırtıcı ve popüler olmuş tezine de gönderme de bulunuyor.
     Yönetmenin, şu sıralar Discovery Science kanalında her Pazar günü 22.00’da gösterilen “Prophets Of Science Fiction” (Bilimkurgunun Kahinleri) isimli 8 bölümlük belgesel dizide yapımcılığının yanı sıra  bazı tespitleri de yer alıyor. Ridley Scott iyi ki bilimkurguya dönüş yaptı diyorum. 

                                       Ridley Scott, Prometheus'un kamera arkası görüntülerinde (VİDEO)

MERAKLISI İÇİN İLGİLİ DİĞER LİNKLER

Filmin yaklaşık 3 dakikalık uzun fragmanı burada (Filmi izleyecekseniz, heyecanınızı azaltmamak için bu fragmanı seyretmemenizi öneririm)

Filmin yapım aşamasına ilişkin bilgilere Öteki Sinema sitesinde buradan ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder