31 Ocak 2012 Salı

ANOTHER EARTH (BAŞKA YERYÜZÜ) FİLMİ (İnceleme)

       
       Merak ettiğim bir film vardı, onu izledim: Another Earth (2011), Türkçe konmuş ismiyle “Başka Yeryüzü” veya “Başka/Öteki Dünya”.  Hem bilimkurgu hem de dram olup, kendi içindeki tutarlılığını filmin sonuna kadar devam ettiren ve bilimkurgu olarak son yılların en kayda değer filmlerinden biri bence. Kuantum ve astro-fizik dünyasına da göz kırpan bu filmi kısaca tanıtayım:
         Filmin başlangıcında genç bir kızı yolda arabasını sürerken görüyoruz. O sırada radyodan da dünya benzeri bir gezegenin keşfedildiği haberi veriliyor. Başka bir aile ise o sırada yolda arabalarında mutlu bir anlarında bulunmaktalar. Genç kız bu ailenin arabasına çarparak baba hariç ailenin fertlerinin ölümüne neden oluyor. Dört yıl kadar hapishanede yattıktan sonra bir kamu hizmetinde çalışmak şartıyla tahliye ediliyor. Bu sırada dünyaya sanki biraz daha yaklaşmış olan bu gezegen hakkında araştırmalar da sürmektedir. Bu gezegenden diğer adıyla Dünya 2’den bazı radyo frekansları alınmakta hatta bu gezegenin birebir dünyanın kopyası olduğuna dair teoriler tartışılmaktadır. Kazaya neden olan ve hala depresyon içinde olan kahramanımız Rhoda Williams (Brit Marling) ise bir lisede gönüllü temizlik işçisi olarak çalışmaya başlar ve film bu doğrultuda ilerlemeye başlar...

      Filmin son anına kadar merak duygusunu ayakta tutmayı başaran bu filmin senaryosu, bence oldukça başarılı yazılmış. Kimin yazdığına baktığımda filmin yönetmeni Mike Cahill ile başrol oyuncusu Brit Marling’in birlikte yazdıklarını görerek şaşırdım. Çok yönlü bir sanatçı olan Mike Cahill, bu filmde yönetmenlik, yapımcılık, sinematografiyi de üstlenmiş durumda. Brit Marling’in ise başrol oyunculuğunun yanısıra, senaryo yazımında ve yapımcılıkta da ortak olarak adı geçiyor. 

        
Brit Marling ve Mike Cahill röportajı ile hemen aşağısında filmin fragmanını buradaki linkten çıkacak sayfadan izleyebilirsiniz
      Konusu ile, oyunculuğu ile güzel olan ve kuantum dünyasının şaşırtıcı dünyasına göndermelerde bulunan bu filme bence ilginçlik katan, paralel evrenler konusunu sadece belirli kişilerin görüp gidebileceği yerler olmaktan çıkarıp somut bir şekilde her an her türlü sürprize hazırlıklı olmamız gerektiğini değişik ve güzel bir şekilde yansıtmış olması. Sundance Film Festivali, San Diego Film Kritik Ödülleri gibi bazı film festivallerinden ödüllerle dönen, birçok festivalde de ödüle layık filmler kategorilerinde yarışan filmin konusu ilginizi çektiyse, ticari kaygılardan uzak çekilmiş bu bağımsız bilimkurgu filmini seyretmenizi tavsiye ederim. Sinemalarda gösterimi bence biraz zor, DVD olarak bulmanız için de beklemeniz gerekebileceğinden geriye internetten bulup izlemek kalıyor.   


1 yorum:

  1. az önce izledim bende bu filmi.. yorumlar da saçma bulan kişiler çogunlukta ama bence güzel ve dikkat çekici bir filmdi.. finali de enteresan olmus devamı çekilmiş mi diye baktım ilk iş olarak :))

    YanıtlaSil